Najstarsza międzynarodowa impreza sportowa. Pierwsze udokumentowane igrzyska obyły się w 776 roku p.n.e. Pięć różnokolorowych przecinających się kół na fladze symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię.

Obecnie jest ponad 50 dyscyplin olimpijskich min lekkoatletyka, kolarstwo, szermierka, gimnastyka, strzelectwo, tenis, podnoszenie ciężarów, zapasy i pływanie.

Najbliższe igrzyska olimpijskie odbędą się w 2020 roku w Tokio.

Ogień Olimpijski
Tradycja ognia olimpijskiego, będącego symbolem igrzysk, wywodzi się z greckiej mitologii. Płomień nawiązuje do mitu o Prometeuszu.

Tradycja znicza olimpijskiego na igrzyskach nowożytnych pojawiła się dopiero na Igrzyskach w Amsterdamie roku 1928. Od razu stał się on ważną częścią symboliki i ceremonii olimpijskich.

Zapalenie znicza jest momentem bardzo podniosłym i ekscytującym, jest też najbardziej podniosłą chwilą w czasie inauguracji Igrzysk. Zaszczyt zapalenia znicza przysługuje zasłużonemu, wybitnemu sportowcowi lub zawodnikowi symbolizującego swoją osobą jakąś ideę.

Do tej pory ogień olimpijski zgasł 5 razy.

Rzuty

Konkurencje rzutowe (czyli moje ulubione)

Rzut Oszczepem

Konkurencja olimpijska, polega na wyrzucie oszczepu na rozbiegu, wywodzi się już od starożytności, ponieważ używano oszczepu jako broń myśliwską.

Rzut Dyskiem

Konkurencja olimpijska, polega na wyrzucie dysku po obrocie.

Pchnięcie Kulą
Konkurencja olimpijska, polega na wypchnięciu kuli po obrocie.

Rzut Młotem
Konkurencja olimpijska, polega na wyrzucie młota po obrocie.

Waga młota różni się od płci i wieku:

środa, 2 października 2019

Skok wzwyż

źródło : pixabay.com

Skok wzwyż – konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na odbiciu się i przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczką zawieszoną na pionowych stojakach.

źródło: pixabay.com

Konkurencja lekkoatletyczna, w której zawodnicy wykonują rozbieg, odbijają się z jednej nogi z belki i lądują na piaszczystej części skoczni. Na krawędzi belki znajduje się listwa z plasteliną. Jeśli zawodnik podczas odbicia dotknie butem plasteliny, skok jest nieważny.

Najlepsi zawodnicy wszech czasów

Mężczyźni

• Mike Powell z wynikiem 8,95 m. Pochodzi z USA a swój rekord zdobył w Tokio.
  • Bob Beamon z wynikiem 8,90 m. Pochodzi z USA a swój rekord zdobył w Meksyku.
  • Carl Lewis z wynikiem 8,87 m. Pochodzi z USA a swój rekord zdobył w Tokio.

Kobiety

• Galina Czistiakowa z wynikiem 7,52 m. Pochodzi z ZSRR a swój rekord zdobyła w Leningradzie
  • Jackie Joyner-Kersee z wynikiem 7,49 m. Pochodzi z USA a swój rekord zdobyła w Nowym Jorku
  • Heike Dreschsler z wynikiem 7,48 m. Pochodzi z NRD a swój rekord zdobyła w Neubrandenburgu

poniedziałek, 23 września 2019

Pozostałe rodzaje biegów

W tym poście opiszę pozostałe rodziaje biegów.

Biegi na średnim dystansie to biegi o długości:                    Wiraż ↓

• 800m
  • 1500m
Główną rożnicą od biegów sprinterskich jest to, że nie startuje się z bloków startowych tylko z wyznaczonej pozycji zaznaczonej linią. Oraz tym że podczas biegu należy przebiec wiraż czyli zaokrąglona część bieżni

Co to jest sprint?

Sprint to po prostu bieg na krótkim dystansie. Jak w każdym biegu chodzi o to żeby przebiec daną odległość w jak najkrótszym czasie.
Znalezione obrazy dla zapytania blok startowyW biegach sprinterskich startuje się z bloków startowych :

Co to jest bieg sztafetowy?

W biegu sztafetowym biorą udział zespoły liczące 4 zawodników w każdej drużynie.
Bieg rozpoczyna pierwszy z zawodników każdej drużyny. Następny zawodnik może rozpocząć swój bieg gdy poprzedni zawodnik poda mu pałeczkę po przebiegnięciu odpowiedniego dystansu.
Znalezione obrazy dla zapytania sztafeta

piątek, 20 września 2019

Co to jest lekkoatletyka?

Witam was w moim drugim poście, dzisiaj wyjaśnię wam co to jest lekkoatletyka.

Lekkoatletykę uprawia się już od wieków, ponieważ stosuje się w niej naturalne ruchy takie jak:

• bieganie
  • skakanie
  • chodzenie
  • rzucanie
Biegacz, Maraton, Konkurencji, WyÅ›cig, Lekkoatleta, Run           Akcji, Skok, Kobieta, Wykonywanie, Postać, Fitness            PiÅ‚ka Nożna, Pitcher, Pitching, Akcji, Rzuca, MaÅ‚a Liga
Nie znam osoby która nigdy nie wykonała żadnej z tych rzeczy. Dla każdego znalazłaby się odpowiednia konkurencja. W następnych postach opiszę poszczególne konkurencje.

środa, 18 września 2019

Pierwszy Post

Cześć!
Mam na imię Filip, jestem z Katowic i będę prowadził tego bloga.

Tematyką bloga, jak już mogliście zauważyć będzie lekkoatletyka.
Wybrałem ten temat, ponieważ od 4 lat trenuję właśnie lekkoatletykę, a dokładniej rzut oszczepem, więc myślę że mam jakąś wiedzę na ten temat. Postaram się opisywać wiele rzeczy związanych z lekkoatletyką.

W zeszłym roku zdobyłem Mistrzostwo Województwa Śląskiego w kategorii poniżej 16 roku życia. Obecnie jestem w kategorii poniżej 18 roku życia i zdobyłem 3 miejsce w województwie. Ciągle ciężko pracuję aby osiągać coraz lepsze wyniki. W tygodniu mam 4 treningi, jest to dość duża ilość lecz staram się znajdować czas na naukę oraz inne sprawy.

Sportowcy w czasie pandemii

Sportowcy w obecnych czasach są bardzo pokrzywdzeni. Epidemia wirusa spowodowała zamknięcie obiektów sportowych zrezygnowanie z zawodów lub ...